kreskowy

opcja wykonania – kod

opcja
wykonania

Karty plastikowe z kodem kreskowym

Kod kreskowy to najprostszy sposób zakodowania informacji na karcie plastikowej. Informacje zakodowane są w postaci czarnych linii o różnej grubości. Informacje zawarte w kodzie odczytywane są przy pomocy skanera/czytnika kodów kreskowych.

karta plastikowa z kodem  kreskowych

Karty z kodem kreskowym – jaki kod wybrać?
Wybór kodu zależy głównie od posiadanego skanera/czytnika kodów. W specyfikacji urządzenia znajdują się informacje, jakie kody są obsługiwane. Jednak większość nowoczesnych czytników czyta praktycznie wszystkie popularne kody kreskowe oraz kody QR.

Drugim czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając typ kodu kreskowego, to ilość informacji, jaką potrzeba zakodować w kodzie. Kody różnią się pojemnością informacji, jaką można na nich zakodować. Najmniej pojemny kod używany w Europie to EAN-8, który pozwala zapisać tylko 7 cyfr (plus 1 cyfra kontrolna), natomiast kod 128 pozwala zapisać aż do 128 znaków.



typy kodów kreskowych używanych na kartach plastikowych

Rodzaje kodów kreskowych – podstawowe dane

Kody kreskowe służą do automatyzacji gromadzenia i przetwarzania danych, dzieki kodom procesy te są szybsze i dokładniejsze. Stosowane w przeróżnych branżach, kody kreskowe służą różnym celom, dlatego istnieje wiele typów kodów. Oto kilka podstawowych danych nt. kodów, które warto wziąć pod uwagę zamawiając karty z kodem kreskowym:

  • Dla kod-128, kod-39 oraz ITF 2z5 można przyjąć dowolną ilość cyfr, pamiętając jednak o tym, że długi numer rozszerza kod.
  • Kod EAN-13 ma stałą ilość 12 cyfr (plus trzynasta kontrolna wyliczana automatycznie) i dla niego należy podać zakres w formie 12 cyfrowej.
  • Kod EAN-8 ma stałą długość 7 cyfr (plus ósma kontrolna) i dla niego zakres należy podać w formie 7 cyfrowej.
  • Kody EAN-13 i EAN-8 zawsze mają cyfry pod kreskami, natomiast kod-128, kod-39, ITF 2z5 mogą cyfry mieć lub same kreski bez cyfr.

Personalizacja kart kodem kreskowym

Personalizacja kart plastikowych za pomocą kodów kreskowych polega na nadrukowaniu na każdej karcie unikalnego kodu kreskowego. Pozwala to na łatwą identyfikację i śledzenie użytkowania karty. Metoda ta jest powszechnie stosowana podczas druku kart członkowskich, kart lojalnościowych, identyfikatorów, kart kontroli dostępu itp.

Aby kody kreskowe były personalizowane, kod na każdej karcie musi mieć zakodowany unikalny numer. Numery te można nadać samemu, przygotowując wcześniej bazę kodów, które wydrukujemy na twoich kartach. Alternatywnie, kody kreskowe mogą mieć zakodowane unikalne i losowe numery, które wygenerujemy podczas procesu produkcji kart.

baza danych z kodami do kodów kreskowych EAN-13

Przykładowa baza do personalizacji kart kodem kreskowy EAN-13

Poprawna baza do personalizacji kodów EAN-13 powinna wyglądać jak na załączonej ilustracji. Każdy rekord odpowiada jednemu kodowi kreskowemu i zawiera 12 znaków. 13-ty znak w kodzie EAN-13 jest cyfrą kontrolną, którą my generujemy.

Kody kreskowe EAN-13 składają się z ciągu cyfr. Taki ciąg cyfr powinien trafić do jednej kolumny w arkuszu kalkulacyjnym (jeden za drugim).


Przygotowanie projektu karty z kodem kreskowym

Projekt graficzny kart plastikowych musi określać kilka podstawowych parametrów, jak kolorystyka CMYK i tzw. spady – margines dodany do projektu. Tutaj znajdziesz szablony, które można użyć podczas przygotowywania projektu. W przypadku kart zawierających kody kreskowe ważnym jest, aby w projekcie karty wyodrębnić białe pole pod kod kreskowy, aby mógł on bez problemu zostać zeskanowany przez czytnik. Minimalne rozmiary pól pod kod kreskowy:

  • EAN-13 szer. 40 mm, min. 32 mm
  • EAN-8 szer. 28 mm, min. 22 mm
  • kod-128 szer. 32 mm, min., 25 mm
  • kod-39 szer. 46 mm, min. 36 mm
  • ITF 2z5 szer. min. 22 mm

Wysokość w przypadku każdego kodu to 12 mm lub więcej, min. 10 mm (wysokość można dowolnie zmieniać, ale przy małej wysokości kreski kodu mogą być zbyt krótkie w stosunku do cyfr pod kodem).



Kody kreskowe są z nami już od pokoleń – są najprostszą i najtańszą metodą kodowania informacji na kartach. Ich przygotowanie, wydrukowanie i użytkowanie są łatwe, tanie, szybkie i dokładne, a czytniki kodów są szeroko dostępne. Jeśli nie masz skanera kodów kreskowych lub nie wiesz, jaki kod kreskowy powinien znaleźć się na twoich kartach, skontaktuj się z nami, pomożemy wybrać odpowiedni kod. Jeśli masz już wstępny projekt kart z kodem kreskowym, skorzystaj z formularza wyceny, by poznać przybliżony koszt wykonania takich kart. Zapraszamy również by zapoznać się z innymi metodami kodowania informacji na kartach: pasek magnetyczny, moduł pamięci, moduł zbliżeniowy lub tag NFC.

Opcje wykonania
Materiał ekologiczny
Pasek magnetyczny
Pamięć chip
Breloczki do odłamania
Laminat kart plastikowych
Lakier wybiórczy błyszczący lub matowy
Druk widoczny w UV / IR
Miejsce na podpis
Otwory / dziurki
Materiał kolorowy
Moduł zbliżeniowy
Podkłady metaliczne
Kod kreskowy
Zdrapka
Materiał przezroczysty
Hologram
Nietypowe kształty i rozmiary
Embossing (tłoczenie)
Zapach (np. kawy)